20160301_162440S-a sfârșit iarna, e martie in calendar. Martie aduce primăvara şi sfârșitul iernii. Este momentul în care oamenii încep să caute primul ghiocel, ca semn al venirii primăverii cu adevărat. O data cu florile parfumate si cu primele raze de soare ale lui martie vin si sărbătorile primăverii, sărbătoarea veșniciei, sărbătoarea reînvierii…
Așadar, 1 martie este ziua mărțișorului, iar in curând, aniversăm ziua celei mai dragi ființe de pe pământ – Ziua Femeii.
Sub aceste auspicii elevii din ciclul primar ai școlii noastre coordonați de doamnele învățătoare, au organizat în data de 1 martie – Târgul mărțișoarelor , aflat la a doua ediție.
Prima parte a activității a debutat cu prezentarea Legendei mărțișorului de către elevul Rusu Andrei, urmat de un scurt program artistic :
– Sceneta Ghiocelul supărăcios – clasa a II-a B ;
– E ziua Ta, mămico – cântec interpretat la chitară de elevii școlii ;
– Sceneta Trenulețul veseliei – elevii clasei a IV-a B ;
Programul artistic s-a încheiat cu un colaj de cântece dedicate Zilei de 8 Martie , moment pregătit de elevii claselor IA si a IV-a B.
Galeria foto a acestei activități o puteți viziona pe pagina noastră de Facebook (click AICI !)