2 În anul școlar 2014-2015, la Școala Gimnazială Vulcan s-a desfășurat Proiectul „Matematică digitală. Curriculum opțional și resurse educționale pentru clasa a III-a”, proiect la care a participat clasa a III-a B, condusă de doamna profesor pentru învățământul primar Doda Maria Magdalena.

   Acest opțional a avut în vedere recomandările europene privind competențele cheie, rezultatele înregistrate la testările naționale și internaționale pentru învățământul primar din ultimii ani, precum și exigențele „Cadrului de referință TIMSS 2011”. Elevii au fost sprijiniți să gândească critic asupra problemelor cotidiene, să identifice soluții și să rezolve probleme utilizând metode diverse.

   La finalul proiectului, cinci elevi au fost premiați cu ghiozdane echipate.

   Elevii beneficiari din clasa a III-a B au fost:

Diaconu Alexandru Mihai

Motcă Diana

Ioniță Cristiana

– Rusu Andrei

Voinescu Bianca