HORA UNIRII 2Elevii claselor pregătitoare de la Şcoala Gimnazială Vulcan alături de doamnele învăţătoare Codleanu Mihaela şi Gabrian Mihaela, în colaborare cu grupa mare a Grădiniţei Vulcan, condusă de doamna educatoare Simion Simona au sărbătorit cu mult entuziasm ziua de 24 Ianuarie, „Ziua Unirii” prin activităţi multiple. Au audiat cântece şi poezii, au vizionat materiale educative dedicate Unirii, au cântat şi au dansat „Hora Unirii” şi au realizat un colaj pe această temă.
Prin această activitate cadrele didactice şi-au propus să cultive în inimile copiilor dragostea de neam şi ţară, ataşamentul profund faţă de locurile natale, în care au trăit şi au luptat strămoşii neamului românesc, în care îşi clădesc viitorul cele mai plăpânde vlăstare ale ţării. Un patriot adevărat trebuie să poarte patria în suflet în orice clipă şi oriunde ar fi, să-i cunoască istoria, trecutul de luptă, înfrângerile şi biruinţele şi să înveţe din pilda strămoşilor.

Întreaga galerie foto o puteți urmări AICI !