hora uniriiSub acest generic la Şcoala Gimnazială Vulcan, elevii claselor primare și gimnaziale împreună cu cadrele didactice și-au dat mâinile într-o horă simbolică, marcând 155 de ani de la Unirea Principatelor Române sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza, primul pas importat pe calea înfăptuirii statului național unitar român.
Unirea Tarii Romanesti cu Moldova, infaptuita la 24 ianuarie 1859, reprezintă actul politic care stă la baza României moderne si a formării națiunii române. Imprejurările istorice nu au permis unirea simultană a celor trei țări române – Moldova, Transilvania și Tara Romaneasca. Statul national roman s-a format treptat, începând cu Unirea din 1859 si incheindu-se in 1918, când lupta de eliberare națională a poporului român a fost incununată de victorie.

Galerie foto : AICI !