cutremurAlertaţi de numărul mare de seisme din ultima vreme, oficialii din Ministerul Educaţiei împreună cu reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă au vrut să se asigure că elevii ştiu ce au de făcut în cazul în care va avea loc un cutremur în timp ce sunt la ore. Pregătirea elevilor în caz de seism a debutat în 29 octombrie cu etapa de pregătire teoretică. S-au prezentat noţiuni de bază despre cutremure şi a modului de comportare a elevilor, a personalului didactic în cazul producerii unor seisme reale. În data de 30.10.2013 la Școala Gimnazială Vulcan a avut loc un exercițiu practic de simulare. Vreme de 30 de secunde alarma școlii a sunat, timp în care elevii s-au adăpostit sub bănci. A urmat apoi evacuarea elevilor și personalului pe platoul de la intrarea in școală. Elevii și cadrele didactice au acționat în mod corect , înțelegând importanța acestor antrenamente .

Galerie foto : AICI !