fb_img_1477847210966“Verdele nu este numai o culoare, este un mod de viată.”

Sub acest slogan elevii claselor a III-a A, de la Școala Gimnaziala VULCAN, coordonați de dna inv. MARILENA ZIRINA și Liceul Teoretic ” I. Pascu ” CODLEA , îndrumați de dna inv. RODICA PAUN , au dat viață Proiectului Educațional “NOUA NE PASĂ – VIITOR VERDE “, desfășurat la Centrul Cultural Vulcan, având peste o suta de invitați (specialiști silvici, cadre didactice, părinți, dar si oameni cu suflet din Vulcan si Codlea, iubitori de natura)

Prin acțiunile întreprinse încă din aprilie de Ziua Pământului si până la evaluarea acestui proiect, in 27 octombrie, elevii au înțeles ca omul nu poate supraviețui fără natură, pe când natura poate exista si fără prezența oamenilor. Prin aceasta metodă de evaluare prin proiect in învățământul primar, cadrele didactice implicate au dorit să evidențieze că educația ecologică nu este pregătirea pentru viață, ci este viața însăși.

Acest eveniment deosebit s-a încheiat cu premierea participanților cu diplome, medalii și degustarea de pizza si prăjituri.

MULTUMIM SPONSORILOR și tuturor care s-au implicat în reușita acestui Parteneriat Educațional !!!

Galeria video o puteți viziona pe pagina noastră de Facebook dând click AICI !