Misiunea școlii

      Școala noastră, îndrumă pașii elevilor spre cunoaștere și autocunoaștere, formare și orientare socio-profesională, stimulându-i sa devină centru de resurse pentru comunitate.

      Cadrele didactice împreună cu elevii susțin formarea unei societăți sănătoase, echilibrate în care să predomine demnitatea, cinstea, toleranța, și încrederea în propriile forțe.

      Prin coagularea interesului comunității și al autorităților locale       ne-am propus să cultivăm în sufletul elevilor noștri, dorința pentru frumos, pentru cunoașterea și valorificarea culturii populare tradiționale.

  

Viziunea școlii

    Ne propunem să devenim o școală de prestigiu pentru toate categoriile de copii, apreciată de părinți, precum și să dobândim o ancorare solidă a școlii în comunitatea locală și de ce nu mâine să fim mai buni ca azi.