iconografieCercul de iconografie “Dor de Rai” al Școlii Gimnaziale Vulcan a luat ființă in anul 2005 la inițiativa domnișoarei prof. Boteanu Raluca-Andreia si iși propune apropierea elevilor de spiritualitatea ortodoxa si dezvoltarea simțului estetic. In cadrul acestui atelier elevii învață sa picteze icoane pe sticla după modele vechi țărănești. Elevii pictează cu multa dăruire si entuziasm, iar rezultatele muncii lor nu au întârziat sa apară.

Pana acum au fost obținute premii la fiecare concurs la care s-a participat:
– Premiul III –Grama Ioana,cls. a VIII-a, Concursul județean “Daruri din sufletul nostru”(an școlar 2010-2011);
– Premiul III – Ioana Alice, cls. a V-a ;
– Mențiune – Petroșan Georgiana,cls. a VI-a, Concursul județean “Daruri din sufletul nostru”(an școlar 2011-2012);
– Premiul I obținut de echipajul “Moștenitorii”coordonat de prof. Boteanu Raluca-Andreia si prof. Oprea Nicoleta – “Comoara Etno-festival interetnic școlar”(27 aprilie 2012).

In prezent cercul cuprinde următorii membri:
Ciociu Miruna, Doda Maria, Tache Raluca – cls.a II-a A
Epure Ionuț, Epure Daniel, Florescu Rareș, Oana Alexia, Popa Alexandra – cls. a IV-a A
Apafi Elena, Coltea Adriana, Milea Miruna, Petrosan Alexandra, Vasii Simina – cls.a V-a A
Valcu Georgiana – cls.a VI-a A
Calburean Andreea, Lucaci Minodora – cls. a VI-a B
Rozorea Natalia – cls.a VII-a A
Ioana Alice, Morar Iulia – cls.a VII-a B
Barbu Daria – cls.a VIII-a B

Pentru a viziona galeria foto dați click AICI !

Material realizat de prof. Boteanu Raluca-Andreia