În perioada 23 februarie – 13 martie 2015 la Școala Gimnazială Vulcan au loc inscrierile în clasele pregătitoare pentru anul școlar 2015-2016, zilnic între orele 09.00 – 16.00 .

Extras din metodologia de inscriere în învățământul primar :

MOS CRACIUNArt. 5. – (1) Părinții, ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2015 inclusiv, au obligația de a înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile legii și ale prezentei metodologii.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pentru anul școlar 2015-2016, părinții, ai căror copii nu au fost înscriși în învățământul primar în anul școlar 2014-2015 și împlinesc vârsta de 7 ani până la data de 31 august 2015 inclusiv, pot înscrie, la cerere, copiii în învățământul primar, în clasa I, în conformitate cu prevederile prezentei metodologii.

……………………………………………………

10277877_384735441664684_1828817717749166411_nArt. 6. – (1) Părinții ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2015 inclusiv pot să-și înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare.

(2) Înscrierea copiilor menționați la alin. (1) în clasa pregătitoare se face la solicitarea scrisă a părinților, dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice a acestora, făcută de specialiști, atestă pregătirea copiilor pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare.

(3) Părinții copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2015 inclusiv, care nu optează pentru înscrierea copiilor lor în clasa pregătitoare în anul școlar 2015-2016, sau ai celor pentru care evaluarea menționată la alin. (2) arată că dezvoltarea psihosomatică nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare își vor înscrie copiii la grădiniță, în grupa mare

linie despartitor-5-final

Calendarul și metodologia de înscriere poate fi consultată aici :

1. Metodologie inscriere invatamant primar 2015-2016
  2. Calendarul inscrierii in invatamantul primar 2015-2016

NUMĂRUL DE LOCURI LIBERE 2015/2016 – SCOALA GIMNAZIALA VULCAN

Clasa

Scoala /Localitate  Tip predare Limba de predare Nr. locuri propuse
Clasa pregătitoare Sc. Gimnazială Vulcan Normal română

2 clase/ 50 locuri

Clasa I Sc. Gimnazială Vulcan Normal Română

12 locuri

DOCUMENTE NECESARE :

Extras art.14 din metodologie :

………………………………………….

(2) Părintele depune, în momentul completării cererii – tip de înscriere la unitatea de învățământ, sau, după caz, în momentul validării acesteia, o fotocopie a actului de identitate propriu și o fotocopie a certificatului de naștere al copilului. Copiile vor fi certificate conform cu originalul de către secretariatul unității de învățământ, pe baza documentelor originale.

(3) În cazul în care cererea-tip de înscriere este completată pentru un copil care împlinește vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2015 inclusiv, alături de documentele menționate la alin. (2) părintele depune și o copie a documentului prin care CJRAE/CMBRAE comunică rezultatul pozitiv al evaluării dezvoltării psihosomatice a copilului.

(4) În cazul în care solicită înscrierea la altă unitate de învățământ decât școala de circumscripție, pe lângă documentele menționate la alin. (2) și, după caz, la alin. (3), părinții depun și documente care dovedesc îndeplinirea criteriilor de departajare, stabilite în conformitate cu art. 10.

(5) În cazul în care solicită înscrierea la altă unitate de învățământ decât școala de circumscripție, părintele va menționa, prin bifarea acestei opțiuni în cererea-tip de înscriere, dacă este de acord cu înscrierea copilului la școala de circumscripție, în situația în care acesta nu va fi admis la școala solicitată, din lipsă de locuri libere.

Cazuri speciale :

– copie act de divort al părinților (unde este cazul)

– act curatelă (de la primărie) pentru elevii care se află în îngrijirea bunicilor sau al altor persoane (unde este cazul)

Mai multe detalii si relatii suplimentare veti putea obține și la secretariatul scolii de luni pana vineri intre orele 08.00-16.00.