acte1. ACTE  NECESARE  ÎNSCRIERE ÎN  CLASA  PREGĂTITOARE ȘI CLASA  I AN ȘCOLAR 2015 – 2016

– CERTIFICAT NAŞTERE COPIL – original și copie xerox;

– C.I / BULETIN  ALE PĂRINȚILOR original și copie xerox;

– ADEVERINŢĂ TIP DE LA MEDICUL DE FAMILIE – APT PENTRU ÎNSCRIERE LA CLASA PREGĂTITOARE SAU CLASA I;

–   EVALUAREA PSIHOSOMATICĂ A COPIILOR CE URMEAZĂ A  FI ÎNSCRISI  ÎN CLASA PREGĂTITOARE (copiii ce împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2015 inclusiv);

–   EVALUAREA PSIHOSOMATICĂ A COPIILOR CE URMEAZĂ A  FI ÎNSCRISI  ÎN CLASA I  (copiii ce împlinesc 7 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2015 inclusiv) ;

Alte documente care să ateste: îndeplinire a criteriilor generale și/sau specifice(acolo unde este cazul calitatea de tutore, acte divorț, certificat deces părinte)

linie despartitor-5-final

orar2. Calendarul înscrierii în clasa pregătitoare 2015-2016

Prima etapă

17 februarie – 11martie : realizarea evaluării nivelului de dezvoltare psihosomatică pentru copiii ce  împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2015 inclusiv;

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 CODLEA,STR. FREZIEI, NR. 4 – D-NA POP DORINA

Telefon(programări) 0268251305

23 februarie – 13 martie:  Completarea de către părinți a cererilor-tip de înscriere;

20-21 martie 2015: Afișarea în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar și al unităților de învățământ a candidaților înmatriculați, a numărului de locuri rămase libere și a listei copiilor neînscriși după prima etapă.

A doua etapă de înscriere în clasa pregătitoare

23 martie 2015 : Comunicarea, prin afișare la unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului, a procedurii specifice de repartizare a copiilor pe locurile disponibile, elaborată de inspectoratul școlar.

24 martie – 03 aprilie 2015:   Completarea a cererilor-tip de înscriere de către părinții copiilor care nu au fost cuprinși în nicio unitate de învățământ în etapa anterioară sau care nu au participat la prima etapă.

10 aprilie 2015: Afișarea la fiecare unitate de învățământ a listelor finale ale copiilor înscriși în clasa pregătitoare.

linie despartitor-5-final

3. Calendarul înscrierii în clasa I a copiilor de 7 ani care nu au fost înscriși în învățământul primar în anul școlar 2014-2015 și ai căror părinți solicită înscrierea direct în clasa I

23 februarie – 13 martie 2015: Depunerea cererilor de înscriere de către părinții care solicită înscrierea copilului, la secretariatul Scolii Gimnaziale Vulcan.

16 – 20 martie 2015: Soluționarea de către unitățile de învățământ și, după caz, cu acordul inspectoratelor școlare județene/Inspectoratului Școlar al Municipiului București pentru suplimentarea numărului de locuri/clase, a cererilor de înscriere depuse de către părinții care solicită înscrierea copiilor la școala de circumscripție, prin aplicarea prevederilor Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2015-2016, prevăzută în anexa nr. 2 la ordin.

23 martie – 03 aprilie 2015: Depunerea cererilor de înscriere, de către părinții care solicită înscrierea în altă unitate de învățământ decât școala de circumscripție, la unitatea de învățământ la care solicită înscrierea.

10 aprilie 2015: Afișarea la fiecare unitate de învățământ a listelor finale ale copiilor înscriși în clasa I

17 februarie – 11 martie EVALUAREA PSIHOSOMATICĂ : ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 CODLEA, STR. FREZIEI, NR. 4 – D-NA POP DORINA  – Telefon(programări) 0268251305